99364022
Цікаве

Перші ознаки вітрянки: як розпізнати хворобу з самого початку

Червоні цяточки на спині дитини, які ви помітили під час купання, викликають тривогу. А що як це вітрянка? Ця думка змушує багатьох батьків хвилюватися, адже майже кожен з нас пам’ятає нестерпний свербіж і дискомфорт під час цієї хвороби. Своєчасне розпізнавання вітрянки допоможе полегшити перебіг хвороби та зменшити ризик ускладнень.

Що таке вітрянка і чому вона виникає

Вітрянка (вітряна віспа) — це інфекційна хвороба, яку спричиняє вірус Varicella Zoster. Вона передається повітряно-крапельним шляхом та через прямий контакт з висипом хворого.

Вірус дуже заразний — якщо дитина не хворіла раніше і не отримала вакцину, ймовірність захворіти після контакту з хворим перевищує 90%. Цим пояснюються цілі “епідемії” вітрянки в дитячих садках і школах.

Моя сусідка, вихователька дитячого садка, розповідала, як одного разу в групі з 25 дітей протягом місяця захворіли 22 дитини. Ті, хто вже перехворів раніше, залишилися здоровими.

Коли з’являються перші симптоми

Від моменту зараження до появи перших ознак хвороби проходить 10-21 день. Це так званий інкубаційний період.

Важливо знати: людина стає заразною за 1-2 дні до появи висипу і залишається такою, поки всі пухирці не вкриються кірочками (приблизно 5-7 днів).

Image3Перші ознаки вітрянки легко сплутати зі звичайною застудою. Зазвичай починається підвищення температури до 38-39°C. Дитина скаржиться на головний біль та загальну слабкість. Часто спостерігається втрата апетиту та біль у горлі, що ще більше нагадує звичайну застуду.

Моя донька перші два дні скаржилася на біль у голові та горлі. Я вже купила ліки від застуди, коли помітила характерний висип на її шиї. Тільки тоді зрозуміла, що це вітрянка.

Як виглядає висип при вітрянці

Висип — це основна ознака вітрянки. Він проходить кілька стадій:

  1. Спочатку з’являються червоні плями розміром 2-4 мм
  2. Через кілька годин на них утворюються пухирці з прозорою рідиною
  3. Пухирці підсихають і вкриваються кірочками

Особливість вітрянки — висип з’являється “хвилями” протягом 3-5 днів. Тому на тілі одночасно можна побачити і свіжі плями, і пухирці, і підсохлі кірочки.

Висип найчастіше з’являється на обличчі, особливо навколо рота та носа. Тулуб, здебільшого спина, також активно вкривається висипом. Нерідко висип вражає волосисту частину голови, де його важко помітити під волоссям. Особливо болючим може бути ураження слизових оболонок – у роті, очах або на статевих органах.

Мій син під час вітрянки мав висип навіть на долонях та підошвах, хоча зазвичай ці місця уражаються рідше. Кожне купання перетворювалося на випробування, бо він боявся, що мило потрапить на ранки і буде пекти.

Відмінності вітрянки у дітей та дорослих

У дітей вітрянка зазвичай проходить легше:

  • Температура рідко перевищує 38°C
  • Висип помірний (50-300 елементів)
  • Ускладнення виникають рідко
  • Хвороба триває 7-10 днів

У дорослих хвороба протікає важче:

  • Температура може сягати 40°C
  • Висип рясний (500-1000 елементів)
  • Сильний свербіж
  • Висока ймовірність ускладнень
  • Хвороба триває до 2 тижнів

Мій колега захворів на вітрянку в 32 роки від своєї доньки. Він провів два тижні з високою температурою, а висип був настільки рясний, що лікар порівняв його з “зоряним небом”.

Коли треба звернутися до лікаря

При типовому перебігу вітрянки достатньо консультації сімейного лікаря за телефоном. Але в певних випадках потрібна термінова медична допомога. Зверніться до лікаря, якщо температура піднялася вище 39°C і не знижується після прийому жарознижувальних препаратів. Сильний головний біль та запаморочення також є тривожними симптомами. Біль у грудях або утруднене дихання потребують негайного медичного втручання. Якщо висип став гнійним або з’явилося почервоніння навколо пухирців, це може свідчити про бактеріальну інфекцію. Судоми та порушення свідомості вимагають невідкладної медичної допомоги.

Важкий перебіг та ускладнення вітрянки частіше виникають у дорослих, які не хворіли в дитинстві. Вагітні жінки ризикують не лише своїм здоров’ям, але й здоров’ям дитини. Новонароджені діти не мають материнського імунітету, якщо мати не хворіла на вітрянку. Люди з ослабленим імунітетом теж потребують особливої уваги при захворюванні.

Klga3xchapЯк запобігти вітрянці

Найефективніший спосіб профілактики — вакцинація. В Україні вакцина від вітрянки не входить до обов’язкового календаря щеплень, але її можна зробити за бажанням.

Вакцинацію рекомендують дітям від 12 місяців, оскільки в цьому віці формується найкращий імунітет. Підліткам та дорослим, які не хворіли на вітрянку, також варто зробити щеплення, адже з віком ризик ускладнень зростає. Особливу увагу слід приділити жінкам, які планують вагітність і не мають імунітету до вітрянки.

Якщо ви контактували з хворим на вітрянку, протягом 72 годин можна зробити екстрену вакцинацію, яка допоможе запобігти хворобі або полегшити її перебіг.

Моя племінниця відвідувала садок, де була епідемія вітрянки. Сестра вчасно зробила їй вакцину, і дівчинка не захворіла, хоча контактувала з хворими дітьми.

Що робити, якщо дитина все ж захворіла

Якщо діагноз вітрянки підтвердився, важливо ізолювати хвору дитину від інших дітей та дорослих, які не хворіли на вітрянку. Давайте дитині багато рідини для запобігання зневодненню, особливо при підвищеній температурі. При лихоманці використовуйте парацетамол, але у жодному разі не давайте аспірин — він може викликати ускладнення.

Підстрижіть коротко нігті дитини, щоб запобігти розчухуванню пухирців, адже це може призвести до інфікування та утворення шрамів. Обробляйте висип спеціальними антисептичними засобами, які порадить лікар.

Одягайте дитину в легкий бавовняний одяг, щоб зменшити подразнення шкіри. Регулярно міняйте постільну білизну та одяг, особливо якщо вони забруднилися від пухирців.

Вітрянка — неприємна, але в більшості випадків не небезпечна хвороба. З правильним доглядом та увагою до симптомів ваша дитина одужає без ускладнень. А головне — отримає довічний імунітет до цієї інфекції.

Photo of Олена Ковальчук

Олена Ковальчук

Пишу про все, що надихає та змушує задуматися. Маю журналістську освіту та багато років досвіду у створенні пізнавальних матеріалів. Захоплююсь наукою, культурою та історіями успіху. Шукаю цікаве в усьому, аби ділитися знаннями, які допомагають відкривати нові горизонти, бачити красу світу та отримувати корисні поради для життя.

Related Articles

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Back to top button