99364022
Цікаве

Дата народження Тараса Шевченка: що варто знати

На стіні майже кожної української школи висить портрет чоловіка з вусами та суворим поглядом. Ми виростаємо з його віршами, вивчаємо їх напам’ять і часто навіть не замислюємося, скільки доленосних подій стоїть за датою його народження. Тарас Шевченко — не просто рядок у підручнику. Це символ, без якого важко уявити нашу культуру.

Дата та місце народження

Тарас Григорович Шевченко народився 25 лютого 1814 року за старим стилем. За новим стилем це 9 березня — дата, яку ми відзначаємо щороку. Він з’явився на світ у селі Моринці Звенигородського повіту Київської губернії. Сьогодні це територія Черкаської області.

Село Моринці на початку XIX століття виглядало як типове українське село того часу: білі хати під солом’яними стріхами, вишневі садки, ставок. Уявіть собі невелику хатину, де народилася людина, чиї слова згодом стануть пророчими для цілого народу.

Шевченко народився в неспокійний час. Європа саме оговтувалася після наполеонівських війн. Кріпосне право в Україні досягло свого піку. Ці обставини сформували світогляд майбутнього поета та художника.

Завітайте до Моринців сьогодні. Там ви побачите відтворену садибу родини Шевченків і відчуєте дух того часу.

Родина та дитинство

6qr3bbfjfaj5voesБатьками Тараса були кріпаки Григорій Іванович та Катерина Якимівна Шевченки. Вони належали поміщику Василю Енгельгардту. Тарас був третьою дитиною в сім’ї, де згодом стало шестеро дітей.

Дитинство Шевченка пройшло спочатку в Моринцях, а потім у селі Кирилівка, куди родина переїхала, коли хлопчику виповнилося два роки. Малий Тарас рано втратив матір — йому було лише 9 років. Батько одружився вдруге, але через два роки помер і сам.

Сирота в 11 років — така доля спіткала майбутнього генія. Після смерті батька хлопчика взяв до себе дядько Павло, у якого Тарас пас громадську отару. Тяжке дитинство залишило глибокий слід у душі поета. Цей біль пізніше вилився у проникливі рядки його віршів.

Коли ми читаємо ранні твори Шевченка, то відчуваємо, як його дитячі спогади перетворилися на пронизливу поезію. Вірші, в яких він згадує своє сирітство, змушують нас замислитись про власне дитинство та цінність родини.

Освіта та ранні таланти

Тарас змалку тягнувся до знань. Він вчився грамоти у місцевого дяка, який славився суворістю. Хлопчик часто тікав від побоїв, але все одно повертався, бо дуже хотів навчитися читати.

Ще в дитинстві проявилася його любов до малювання. Маленький Тарас малював вуглиною чи крейдою на стінах, парканах, де тільки міг. Він міг годинами копіювати малюнки з книжок, які брав у сільського дяка.

Один випадок яскраво ілюструє його потяг до мистецтва. Якось він пішов до сусіднього села шукати “майстра малярства”, щоб стати його учнем. Але замість навчання отримав розчарування — сільський маляр визнав хлопця непридатним до ремесла.

Ми бачимо, як наполегливість малого Тараса допомогла йому подолати всі перешкоди. Саме ця риса характеру згодом допомогла йому стати видатним художником і поетом.

Значення дати народження

Taras Shevchenko B Ograf Ya Korotko 870x400 1День народження Тараса Шевченка сьогодні — це більше, ніж просто дата в календарі. 9 березня в Україні відзначають на державному рівні. Щороку в цей день люди несуть квіти до пам’ятників Кобзаря, проводять літературні вечори, конкурси.

Шевченко народився в час, коли українська нація потребувала свого голосу. І він став цим голосом, пробудивши національну свідомість народу. Його твори сформували основу української літературної мови та вплинули на розвиток всієї культури.

Вплив Шевченка на українську історію важко переоцінити. У часи, коли українська мова заборонялася, його “Кобзар” зберігали як найдорожчий скарб. У багатьох родинах ця книга стояла поруч із Біблією.

Спробуйте перечитати “Заповіт” у день народження поета. Ви відчуєте, наскільки сучасно звучать ці рядки навіть через двісті років.

Цікаві факти

Тарас Шевченко — один з найбільш вшанованих українців у світі. Йому встановлено понад 1200 пам’ятників не лише в Україні, а й за кордоном — у Канаді, США, Франції, Польщі та інших країнах.

Цікаво, що довгий час точна дата народження Шевченка була невідома. У різних документах вказувалися різні дати. Лише в метричній книзі церкви села Моринці знайшли запис про народження Тараса 25 лютого (9 березня) 1814 року.

Мало хто знає, але день смерті поета (10 березня 1861 року) майже збігається з днем його народження. Між цими датами — лише один день.

Дата народження Тараса Шевченка — це не просто рядок у біографії. Це точка відліку історії людини, яка змінила культурний код цілого народу. Ми всі виростаємо з його віршами та картинами, навіть не усвідомлюючи, наскільки глибоко його творчість впливає на наше світосприйняття.

Читайте Шевченка не лише тоді, коли цього вимагає шкільна програма. Відкрийте “Кобзар” у вільну хвилину, знайдіть там щось близьке саме вам. Ви здивуєтесь, наскільки сучасно звучать ці рядки, написані двісті років тому.

Photo of Олена Ковальчук

Олена Ковальчук

Пишу про все, що надихає та змушує задуматися. Маю журналістську освіту та багато років досвіду у створенні пізнавальних матеріалів. Захоплююсь наукою, культурою та історіями успіху. Шукаю цікаве в усьому, аби ділитися знаннями, які допомагають відкривати нові горизонти, бачити красу світу та отримувати корисні поради для життя.

Related Articles

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Back to top button