Коли саджати розсаду полуниці?
Весна вважається найкращим часом для посадки полуниці, і цьому є безліч причин, підтверджених як досвідом садівників, так і природними циклами самої культури. Посадка полуниці навесні дає рослині оптимальні умови для вкорінення, активного росту і закладки майбутнього врожаю.
Чому весна – найкращий період для посадки полуниці?
Весна – це час нових починань і найкраще вікно можливостей для посадки полуниці. Весняні умови чудово підходять для адаптації її розсади: ґрунт після танення снігу насичений вологою, а температура повітря ще не досягає екстремальних літніх значень, це:
- знижує стрес для рослини;
- сприяє формуванню міцної кореневої системи;
- мінімізує ризик пересихання.
Навесні полуниця отримує достатньо вологи і тепла, щоб швидко прижитися і почати свій розвиток.
На відміну від посадки влітку, весна позбавляє садівників необхідності постійного поливу і притінення. Літні температури можуть бути згубними для розсади, яка ще не вкоренилася:
- висока спека пересушує ґрунт;
- сонячні промені обпікають ніжне листя;
- коріння не встигає увібрати достатню кількість вологи.
Навесні ж клімат м’якший і стабільніший, тому ризики загибелі молодих рослин знижуються практично до нуля.
За правильної агротехніки, підживлення і регулярного догляду можна купити розсаду полуниці, щоб посадити її, тоді вона встигає зацвісти і дати плоди вже влітку. Звичайно, урожай може бути не настільки рясним, як на другий рік, але все ж – це приємний бонус, особливо для тих, хто тільки починає займатися садівництвом.
Протягом теплих місяців полуниця повністю приживається, нарощує листя і вусики, а до осені формує міцну кореневу систему. Це означає, що взимку рослини будуть краще захищені від морозів, а навесні наступного року – дадуть ранній і щедрий урожай.
Як правильно розподілити ділянку для лунок?
Грамотна розмітка ділянки допомагає не тільки підвищити врожайність, а й дозволяє зручно доглядати за посадками. Тому під час посадки полуниці дуже важливо правильно розділити ділянку для лунок, щоб забезпечити рослинам оптимальні умови для росту, розвитку і плодоношення.
Насамперед необхідно вибрати підходящу ділянку. Для полуниці краще підібрати сонячні, захищені від протягів ділянки. Ґрунт має бути нейтральним або слабокислим, з реакцією (pH 5,5-6,5) і гарним дренажем. Після вибору ділянки її слід ретельно перекопати, видалити бур’яни, внести перегній або компост і, за можливості, трохи попелу або суперфосфату.
Існує кілька схем посадки полуниці:
- в один ряд;
- у два ряди (стрічковий спосіб);
- у шаховому порядку.
Відстань між рядами має бути 60-70 см, це забезпечить зручний доступ для догляду, прополювання, поливу і збору врожаю.
Відстань між лунками в ряду рекомендується витримувати в межах 25-30 см. Це дасть кущам достатньо місця для розвитку, при цьому вони не будуть затінювати один одного. Якщо сорт великоплідний або сильно розростається, відстань можна збільшити до 35 см.
Щоб спростити розмітку, можна натягнути шнур або мотузку вздовж ряду і по ній робити позначки для лунок. Лунки мають бути глибиною близько 10-15 см, з пухким дном. На дно кожної можна насипати жменю перегною, змішаного із землею.
Після посадки кущики поливають теплою водою і мульчують ґрунт соломою, тирсою або агроволокном. Це допоможе утримувати вологу, скоротити ріст бур’янів і захистити молоді рослини від перепадів температури.