99364022
Цікаве

Риба судного дня: таємниці сельдяного короля океанських глибин

Холодним зимовим ранком 2022 року рибалки біля берегів Японії завмерли від подиву. З глибин моря на поверхню піднялася величезна сріблиста стрічка. “Риба-пророк з’явилася”, — прошепотів старий рибалка, і всі зрозуміли: щось має статися.

Що таке “риба судного дня”?

“Риба судного дня” — це народна назва сельдяного короля (Regalecus glesne). Цю рибу також називають веслонос або стрічкова риба. Її довге, пласке тіло нагадує срібну стрічку, що може сягати 11 метрів — як автобус! На голові красується червоний гребінь, схожий на корону. Саме через це її і прозвали “королем”.

Ми часто дивуємося, бачачи фото цієї істоти. Її тіло настільки тонке, що здається прозорим на світлі, а червоні плавці виглядають як полум’я.

Місця проживання та поширення

Сельдяний король живе в усіх океанах світу, але найчастіше його помічають біля берегів Японії, Нової Зеландії та Каліфорнії. Він мешкає на глибині 200-1000 метрів, де вода холодна і темна.

Regalecus Glesne Fish 1 750x483 1Ви ніколи не зустрінете цю рибу під час звичайного купання — вона уникає мілководдя. Лише зрідка, коли щось порушує її життєвий цикл, вона піднімається вгору.

Міфи та легенди

У японському фольклорі сельдяний король — посланець морського бога-дракона. Коли він з’являється на поверхні, це віщує катастрофи: землетруси, цунамі або інші лиха.

Японці так вірять у цей знак, що раніше рибалки, які бачили цю рибу, відразу попереджали владу. У 2010 році, за кілька місяців до потужного землетрусу і цунамі, біля берегів Японії знайшли кілька мертвих сельдяних королів.

Наукові дослідження

Вчені ж мають інший погляд. Сельдяний король — глибоководна риба, що погано пристосована до життя поблизу поверхні. Причини її появи:

  • Підводні течії, що виносять рибу з глибин
  • Хвороби, що порушують орієнтацію
  • Погіршення умов у звичному середовищі

64b6e842529de8.40513525Дослідники з Японського інституту морської біології відзначають: “Зв’язок між появою сельдяного короля і землетрусами — це співпадіння, а не причинний зв’язок”.

Випадки появи

Найвідоміші випадки появи “риби судного дня”:

  • 2010 рік, Японія — за кілька місяців до руйнівного землетрусу і цунамі
  • 2019 рік, узбережжя Каліфорнії — поява трьох особин за тиждень
  • 2022 рік, Нова Зеландія — виявлення на пляжі неушкодженої особини

Ми бачимо, що риба з’являється не так рідко, як прийнято вважати. І не кожна поява передвіщає катастрофу.

Значення для науки

Сельдяний король відіграє важливу роль в океанічній екосистемі як хижак середнього рівня. Він полює на дрібну рибу та кальмарів, а сам стає здобиччю для більших хижаків.

Вивчення цієї риби допомагає нам краще розуміти глибоководні біоми — найменш досліджені місця на планеті.

Сельдяний король — прекрасний приклад того, як наукові факти переплітаються з народними віруваннями. Хоча зв’язок між появою риби та катастрофами не доведено, історії про “рибу судного дня” нагадують нам: океан досі сповнений таємниць.

Наступного разу, коли почуєте новину про “рибу-пророка”, згадайте: за яскравими заголовками ховається звичайна, хоч і незвичайна, глибоководна істота, яка просто опинилася не в тому місці і не в той час.

Photo of Олена Ковальчук

Олена Ковальчук

Пишу про все, що надихає та змушує задуматися. Маю журналістську освіту та багато років досвіду у створенні пізнавальних матеріалів. Захоплююсь наукою, культурою та історіями успіху. Шукаю цікаве в усьому, аби ділитися знаннями, які допомагають відкривати нові горизонти, бачити красу світу та отримувати корисні поради для життя.

Related Articles

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Back to top button