99364022
Цікаве

10 дивовижних фактів про Антарктиду, які вас здивують

Коли температура за вікном опускається до -15°C, ми скаржимось на холод. Але є місце на Землі, де -15°C вважається теплим літнім днем. Це Антарктида – континент, який береже більше таємниць, ніж усі інші материки разом.

Де знаходиться крижане царство?

Антарктида лежить на самому півдні нашої планети. Її площа – 14 мільйонів квадратних кілометрів, що робить її більшою за Європу. 98% території вкрито льодом, товщина якого сягає 4 кілометрів. Під цією крижаною ковдрою ховаються гори вищі за Карпати та долини глибші за Чорне море.

Береги Антарктиди омивають три океани: Тихий, Атлантичний та Індійський. Від води здіймаються крижані стіни – шельфові льодовики. Вони нагадують величезні білі скелі, які час від часу відколюються, утворюючи айсберги розміром з невелике місто.

A Photo Of The Continent Of Antarctica F 6jgu5x2etogwftxuusq Sq Oez4rqwkqcuwxbfmwvnxiqПогода, від якої стає тепло вдома

У центрі континенту температура може опуститись до -89,2°C – це найнижча температура, коли-небудь зафіксована на Землі. Вітри тут досягають швидкості 300 км/год. Вони здіймають сніговий пил, створюючи білу темряву.

Півроку тут триває полярний день – сонце не заходить за горизонт. Іншу половину року континент поринає у полярну ніч. Уявіть собі: шість місяців без сонця, і шість місяців без темряви.

Хто живе на краю світу?

В Антарктиді немає корінних жителів, але є свої постійні мешканці. Пінгвіни імператорські можуть витримувати мороз до -60°C. Вони збираються у великі групи, притискаються один до одного і по черзі міняють позиції – так зігріваються.

Тюлені Ведделла пірнають під лід на глибину 600 метрів і можуть затримувати дихання на 80 хвилин. А криль – дрібні рачки – збираються у зграї такі великі, що їх видно з космосу.

Навіть рослини знайшли спосіб вижити тут. Антарктичні водорості забарвлюють сніг у зелений та червоний кольори. А лишайники ростуть на голих скелях, витримуючи найсуворіші умови.

Як люди відкривали континент

Ось головні віхи в історії дослідження Антарктиди:

  1. 1820 рік – експедиція Беллінсгаузена та Лазарева вперше побачила береги континенту
  2. 1895 рік – перша висадка людей на континент
  3. 1911 рік – Руал Амундсен досяг Південного полюса
  4. 1956 рік – відкриття першої постійної наукової станції
  5. 1959 рік – підписання Договору про Антарктику
  6. 1996 рік – Україна отримала станцію “Академік Вернадський”

Українські вчені теж досліджують Антарктиду. На станції “Академік Вернадський” вони вивчають зміни клімату, досліджують озонову діру та спостерігають за китами. Станція розташована на острові, де температура “всього” -5°C взимку.

Факти, які вас здивують

Під льодом Антарктиди заховані:

  • Понад 400 підлідних озер
  • Діючий вулкан Еребус, який викидає кристали льоду
  • Гори розміром з Альпи
  • Долини, де не було дощу вже 2 мільйони років
  • Метеорити, які чудово зберігаються у льоду

На континенті працюють 70 наукових станцій з 30 країн. Дослідники живуть тут як у космічній місії – у повній ізоляції по кілька місяців. Вони вирощують овочі у теплицях і влаштовують марафони при -50°C.

A Photo Of A Majestic Iceberg With A Mul 5wuvssxismgtpyftal9i9g Oez4rqwkqcuwxbfmwvnxiqЩо відбувається зараз?

Антарктида – головний “термометр” Землі. Зміни клімату тут помітні найбільше. Льодовики тануть, температура росте. За останні 50 років середня температура на півострові піднялась на 3°C.

Міжнародний договір захищає континент від видобутку корисних копалин та військової діяльності. Тут заборонено полювати та будувати міста. Антарктида належить науці та природі.

Що нас чекає попереду?

Антарктида все ще ховає багато таємниць. Вчені шукають у підлідних озерах невідомі форми життя. Вивчають, як організми виживають при екстремальних температурах. Досліджують історію клімату Землі, заховану в льодових кернах.

Кожен з нас може допомогти зберегти цей унікальний континент. Зменшуючи власний вуглецевий слід, ми сповільнюємо танення льодовиків. Підтримуючи екологічні ініціативи, ми захищаємо дім пінгвінів та тюленів.

Антарктида – це не просто крижана пустеля на краю світу. Це природна лабораторія, яка вчить нас, як працює наша планета. І можливо, саме тут ми знайдемо відповіді на найважливіші питання про майбутнє Землі.

Photo of Олена Ковальчук

Олена Ковальчук

Пишу про все, що надихає та змушує задуматися. Маю журналістську освіту та багато років досвіду у створенні пізнавальних матеріалів. Захоплююсь наукою, культурою та історіями успіху. Шукаю цікаве в усьому, аби ділитися знаннями, які допомагають відкривати нові горизонти, бачити красу світу та отримувати корисні поради для життя.

Related Articles

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Back to top button